İDEALİST GENCİN SESİNE KULAK VERİR MİSİNİZ?

все будет хорошо. / Everything's gonna be alright👍

İDEALİST GENCİN SESİNE KULAK VERİR MİSİNİZ?

Stonehenge, Londra’nın batısında taş sütunlarıyla ünlenmiş  bir yerdir. Yılda yaklaşık iki milyon turist tarafından ziyaret ediliyor. Girerken 20 £ a bilet alıyorsunuz.( bizim paramızla yaklaşık 225 ₺ ) Yani kabaca yılda 450 Milyar ₺ turizm girdisine sahip. Peki insanların ilgisini çeken bu yerde ne var diye sorarsanız:sadece megalit (taş) sütunlar..          

Aizanoi adını duydunuz mu peki? (sıkılmayın bu soruyu sorduğumuz pek çok kişi de bilemediler).Aizanoi,Stonhenge’in çağdaşı. Yani yaklaşık aynı dönemlerde inşa edilmişler. Arada çok küçük bir fark var. Stongehenge’de yaşayan nüfus neredeyse yok denecek kadarken, Aizanoi’de 150 bin nüfuslu bir kent kurulmuş.. Kentin 15 bin kişilik kolezyum,anfi-tiyatro ve hamamları da vardır. Dahası dünyanın en iyi korunmuş Zeus tapınağı ve dünyanın kurulu ilk tarım borsasının da olduğu yerdir.

O halde Aizonai’yi Stonehenge’den daha çok kişi ziyaret ediyor olmalı. (Maalesef öyle değil. ) Bizim rakamlar 20 binin bile altında. Üstelik giriş ücreti de 0.5£.

Çok uzun bir girizgah ve hiç sevmediğim paradan söz etmek..Öyleyse konumuza gelelim. Genç ve idealist bir tenis hocası Aizanoi’yi tanıtmak için  ne yapabilirimi düşünüyor. Sonunda ‘kendi bildiğin en iyisidir’ den yola çıkarak tarihi mekanı (portatif) kortlara çeviriyor. Öğrencileriyle tenis gösterileri yapıyor. Dahası ilçe Kaymakamını ve Spor İlçe Müdürünü de bu şölene davet ediyor. Onlar da Mert Hocayı kırmıyorlar.

Mert KAYA,Kütahya Gençlik Spor İl Müdürlüğünün tenis antrenörü. Kütahya’ya tayini çıkınca Aizanoi’yi, Frig vadisini geziyor ve hayran kalıyor. İkinci Efes diye adlandırılan Aizanoi’yi ikinci bir Kapodokya olan Frig vadisinin yeteri kadar bilinmemesine içerliyor ve bir iddiayla bunu tanıtacağım diyor. Tanıtıma bir de iddia (chalenge) ekliyor. İddia raketin üzerine koyulan toplar, raketin havada bir tur atmasından sonra yere düşmemesi üzerine kurulu. Bunda da çıtayı bir hayli  yüksek tutuyor Mert Hoca. Kişisel rekoru 10 top. Bunu Guinness rekorlara sokmayı da bir başka challenge olarak kamuoyuna sunuyor.

Ezcümle, yaşadığımız topluma karşı sorumluluklarımızı bilmemiz gerek. Bunu yerine getirmeye çalışanlara da yardımcı olmamız gerek. Tam da burada  ‘bir şeyler yapılmalı yerine bir şeyler yapmalıyım’ diyen birisi olarak  peki bu konuda senin bir çaban oldu mu  dediğinizi duyar gibi oluyorum. Mert Hocanın sancılarını(!) çekmiş birisi olarak bendeniz Aizanoi’ye iki AB projesi yazıp,gerçekleştirdim. Yeterli mi derseniz kesinlikle değil. Mayıs dönemine bir yenisini hazırlamak boynumuzun borcudur artık.                                                                                                                           

Son söz ;Mert Hocanın elinden gelebilenler bunlar, ya siz onun çabasına destek olmaya var mısınız?